4. Príprava Špagetérie

Priestory…asi jedna z tých dôležitých vecí, i keď mnohé dobré reštaurácie nebývajú v centre mesta, my sme chceli byť priamo v dianí. Obklopení ľuďmi, smiechom a dobrou náladou. Keď sme o tom rozprávali druhým, iba sa na nás tak čudne pozreli. Žiadny biznis? Žiadne rýchle zarábanie? Nie!!! My sme si chceli splniť náš spoločný sen…a vytvoriť miesto, kde by sa cítili dobre nielen naši hostia a zákazníci ale i zamestnanci(i keď ich teda nie je veľa ale možno časom pribudnú), dodávatelia, a všetci, ktorí nám boli sú a budú pri všetkom nápomocní. Jednoducho aby bol deň v špagetérii o radosti z varenia a dobrej porcie domácich cestovín s omáčkou. Aby sme sa mohli s každým jedným porozprávať, usmiať sa, a popriať mu dobrú chuť a pekný deň. Vytvoriť si okruh priateľov milujúcich naše cestoviny, zákazníkov, ktorí sa budú ku nám tešiť a budú sa s nami baviť.

Sme na Mariánskom námestí. Tak ako sme si priali a pomohla nám k tomu opäť zhoda náhod. Niekedy sa mi zdá, že všetko je dopredu určené a my len vykonávame kroky k naplneniu nášho sna. Zatiaľ žiaden problém, len ústretovosť, ochota a slová typu: Nech sa vám to podarí. Vlastne sme išli len tak Žilinou. Povedali sme si, že ak máme mať v centre mesta priestor, tak príde sám…A prišiel. Iba nápis na dverách :Na prenájom a telefónne číslo. Zavolali sme, v ten deň si pozreli priestor a na druhý deň povedali, že to berieme. Rýchle? Áno…bez zbytočného premýšľania. Hneď po vstupu sme totiž vedeli ako bude celý priestor vyzerať. Kde bude kuchyňa, výdajňa, stoličky…a kde budem mať ja svoj starodávny stolík s notebookom a šálkou s obrazom Sisi. Zoznámili sme sa s ďalšími nájomníkmi a vďaka ich ústretovosti a ochote sme začali s prestavbou. Všetky tie strašiaky, menom hygiena, povolenia a problémov s vodou, odsávaním a elektrikou sa akosi vyriešili samé, bez väčších problémov…opäť hladko a plynule. A tak ako sme našli svoje priestory, nám „padol do klína“ aj projektant kuchyne, designu, parketár, vodár, kávičkár, zamestnanci….Postupne pribúdali priečky, vyberali sme farby, stoly a stoličky, poháre, lampy…nerozmýšľali sme dlho a ani sa dlho nerozhodovali. Chceli sme otvoriť v septembri a keďže nás v posledný augustový týždeň čakala cesta na Mont Blanc, chceli sme čo najviac stihnúť a celú prevádzku si na „nečisto“ vyskúšať. Dva týždne variť len pre našich priateľov a tých, ktorí nám po celú tu dobu pomáhali.

 

4.1 Kuchár Pištík

Začnem s opisom, pretože je to človek, ktorý vás svojim výzorom upúta okamžite. Nie je to vyslovený krásavec, ale taká typická rozprávková a filmová postavička…kuchára s veľkou čiapkou. Vysoký, chudučký a dlhšími kučeravými vlasmi, čiernymi ako uhoľ a úsmevom od ucha k uchu.

Je to náš kamarát…Janíkov dlhoročný a môj niekoľko mesiacov súčasný. Pracoval takmer 14 rokov na chate na Borišove. Dostal sa tam hneď po ukončení školy, a možno by tam zostal ešte niekoľko ďalších rokov keby nestretol svoju osudovú ženu a nerozhodol sa, že si založia rodinu. A tak hľadal zamestnanie, aby mohol byť po prírastku do rodiny čo najbližšie. Zase náhoda? Alebo osud? Jedno i druhé!!! Keď sme mu povedali, že plánujeme otvoriť špagetériu, mali ste vidieť tú iskru a nadšenie v jeho očiach. Vtedy som si povedala, že presne takýchto ľudí potrebujem. Ktorí majú radosť, ktorí sa tešia, ktorí chcú…a vieme, že v dnešnej dobe je problém takých ľudí nájsť. A takto obdobne sa nám zadarilo aj s našou zamestnankyňou. Ale o tom neskôr…

Žil a žije s našou špagetériou od začiatku, študoval recepty, skúšal, vymýšľal… Navrhoval čo a ako. Priznám sa, že on je náš tromf. My sme sa síce naučili variť cestoviny a pripravovať omáčky(skutočne to nie je nič ťažké), ale nebyť jeho triezveho pohľadu, pripomienok a rád…bolo by to pre nás oveľa zložitejšia a namáhavejšie.

A prezradím ešte niečo na neho. Je to i cestovateľ…ako Janík, miluje hory, kopce a dobré jedlo. Určite vám rád porozpráva príbehy a zážitky a verte, keď ho uvidíte v kuchárskom „mundúre“ s vysokánskou čiapkou na hlave ako sa točí v kuchyni, uprostred reštaurácie“ jednoducho z neho nespustíte oči. A keď ochutnáte jeho cestoviny…tak si budete pýtať ďalšie. No a určite si budete priať, tak ako ja sama, aby vám navaril nejaké ďalšiu chuťovku. Ja sa na to sama teším…pamätám si, že som po takomto našom stretnutí s úsmevom Janíkovi povedala: Vieš ako nám bude vyvárať v konvektomate? Veď my sa pri takomto spôsobe vyvárania sa čoskoro nebudeme môcť ani len pohnúť😊

 

4.2

Prerábka priestorov

Sídlime v priestoroch bývalej mBanky. Takže si viete prestaviť tú námahu a úsilie ako z priestorov internetovej banky „vyrobiť“ útulnú a príjemnú reštauráciu so všetkých potrebným, čo k tomu patrí. Začali sa 2 mesiace driny. A to doslovnej. Búralo sa, murovalo, strihali sa rozvody….hľadali možnosti napojenia vody a elektriny. Mali sme šťastie na šikovných ľudí, a i vďaka nim sme sa dokázali bez väčších ťažkostí zvládnuť ten nápor a stres. No a potom nastala, aspoň pre mňa, tá zaujímavejšia práca. Výber farieb, nábytku a celého designu. Celý priestor je ladený do teplých tónov. Dominantou je kuchyňa a nábytok má dotvárať rodinnú pohodu. Zhotovenie, návrhy, a celkový vzhľad špagetérie je dielom žilinského Stolárstva Wydra, s.r.o. A tak si môžete len narýchlo prísť a zobrať so cestoviny so sebou, alebo si sadnúť do pohodlnej sedačky a vychutnať so ku cestovinám dobré víno, či kávu…alebo si sadnete ku stolíku a necháte sa unášať atmosférou v reštaurácii.