Bez parmezána ani „na krok“…

O parmezáne ste už mnohokrát počuli a iste i ochutnali, a to nemusíte ani být milovníci talianskej kuchyne. My, v Špagetérii SiJa,  používame Syr Gran Moravia patriaci  do prestížnej  rodiny syrov grana.  A tak vám prinášame niekoľko zaujímavosti:

Syr Gran Moravia je predstaviteľom mimoriadnej evolúcie zrejúcich syrov, ktoré rodina Brazzale zrealizovala na Morave. Práve tu  bola zorganizovaná veľká sieť  stajní  schopných vyrábať mlieko  vysokej kvality pri dodržaní parametrov, týkajících se zníženia  dopadu na životné prostredie a produkciu kvalitného a zdravého krmiva. Vyrába sa  v litovelskej  sýrárni  ručne, z kvalitného českého mlieka podľa starobylých talianskych  receptúr. Vďaka  použitiu syridla rastlinného pôvodu je vhodný tiež pro vegetariánov.

Pre zdravé stravovanie:
Sýr Gran Moravia je…

– bohatý na bielkoviny s vysokou biologickou hodnotou, která je vyššia než u červeného a bieleho mäsa
– vynikající zdroj vitamínov a minerálov (1,13 g vápníku na 100 g)
– vhodný i pro osoby s neznášanlivosťou  laktózy
– bohatý na vitamíny A a D, ktoré sú nepostradateľné pre metabolizmus vápnika a kostí, ako aj pre udržiavanie optimálnej telesnej hmotnosti
– vďaka použitiu  syridla rastlinného pôvodu je  vhodný tiež pre vegetariánov

Vedeli ste, že:

Dlho zrajúce sýry obsahujú leucin a aminokyselinu, ktorá dokáže zvýšit pocity sýtosti? A že veľa dlho zrajúcich syrov  je prirodzene bez laktózy kvôli mliečnym fermentom, ktoré behom zrania laktózu metabolizujú… Sú preto vhodné i pre osoby s neznášanlivostťou laktózy, ktoré si radi pochutnávajú  na dobrom syre. A tiež, že syry sú bohaté na bielkoviny,  a môžu ich obsahovat až 30%. No a bielkoviny obsiahnuté v mlieku a v syroch majú vysokú biologickú hodnotu. Tak prečo ich nejesť:-)

Gran Moravia je v našej kuchyni maximálne využívaný, či už priamo pri príprave omáčky, dochucovania, v procese prípravy cestovín Aglio, Olio, peperoncini ale i ako konečná bodka na porciu cestovín. A ak máte radi tento druh syra, neváhajte povedať, že si ho želáte na tú svoju porciu cestovím o niečo viac….My vám ho radi donesieme:-) 

No a pre tých, ktorým Gran Moravia chutí  „moc premoc“….chystáme jeho predaj v menších baleniach …Už čosko!!!

Tak Do došpagetovania

Silvia a Janík